Z konta osobistego w Santander Bank Polska korzysta ponad 4 miliony osób. Jeśli masz takie konto – jesteś w sporym gronie ludzi korzystających z tej usługi.
Ale ilu z nas regularnie pobiera historię operacji? Zazwyczaj robimy to tylko w sytuacjach awaryjnych – gdy trzeba potwierdzić przelew, sprawdzić wydatki albo dołączyć wyciąg do jakiegoś wniosku.
Tymczasem taka historia może się przydać nagle i niespodziewanie – a bank nie przechowuje danych w nieskończoność. Dlatego warto ją archiwizować samodzielnie – i najlepiej automatycznie.
Nawet jeśli nie prowadzisz firmy ani nie rozliczasz podatku VAT – historia operacji bywa bardzo przydatna:
Robot Botie potrafi samodzielnie zalogować się do bankowości Santander, przejść do sekcji historii, wybrać odpowiedni zakres i pobrać historię operacji w formacie PDF.
Nie potrzebujesz żadnej wiedzy technicznej – wystarczy raz odpowiedzieć na pytania robota, a potem będzie działał sam, zgodnie z harmonogramem.
Uwaga: robot działa tylko wtedy, gdy układ pulpitu bankowości online nie był przez użytkownika modyfikowany. Na szczęście ponad 95% użytkowników korzysta z domyślnego widoku – czyli wszystko będzie działać od razu.
Przy uruchomieniu umiejętności robot Botie zada Ci pytania, dzięki którym ustalisz:
Obecnie robot działa z kontem indywidualnym w Santanderze. Bo właśnie taki przypadek zgłosił nasz użytkownik – i to na nim opracowaliśmy tę automatyzację.
Jeśli potrzebujesz robota dla obsługi konta spółek, lub jednoosobowej działalności gospodarczej, lub dużych firm, skontaktuj się z nami.
Możemy przygotować osobną wersję umiejętności dla Twojego typu konta.
Tak jak wszystkie publicznie dostępne umiejętności robota Botie, tę umiejętność również znajdziesz w BotBooku posługując się tagiem „Santander”, ale w tej chwili najszybszy będzie bezpośredni link.
Mając umiejętność musisz ją dodać do robota Botie. Jeżeli nie wiesz jak, zobacz poniższe artykuły:
Dodaną do robota umiejętność pobierania historii operacji z konta Santander Banku znajdziesz na stronie Nadzoru, w tabeli umiejętności do skonfigurowania, które znajdują się w zakładce Robocze, jak na poniższym zrzucie ekranu.
Zauważ, że na powyższym obrazie zaznaczone są również 2 duże pionowe guziki służące do rozwijania paneli bocznych, odpowiednio: [1] dla panelu lewego i [2] dla panelu prawego. Z tych paneli będziesz korzystać przy konfigurowaniu umiejętności.
Całość konfiguracji można streścić do wykonania czterech czynności:
Poniżej znajduje się szczegółowe omówienie każdego z tych kroków.
W celu ochrona danych wrażliwych Użytkownika Botie został wyposażony w szyfrowane sejfy zwane profilami danych
W sejfie tym przechowywane mogą być dowolne dane: od ścieżek do katalogów i dokumentów, przez informacje o sobie, bliskich, czy firmach, aż po loginy i hasła.
Rozwiń lewy panel Nadzoru, by zobaczyć dane profilu zgromadzone w sejfie.
Żeby dodać dane logowania do sejfu (obraz poniżej):
Mając dane wrażliwe w bezpiecznym sejfie Botie, możesz ich użyć w wielu różnych umiejętnościach robota. W tym celu rozwiń prawy panel, a następnie:
Zawartość prawego panelu się zmieni i będzie wyglądać, jak na obrazie poniżej. Zwróć uwagę na miejsce [A], na słowa Progres: 0/1 – to jest informacja dla Ciebie, że masz do przypisania 1 zmienną i nie przypisałeś jeszcze żadnej. Żeby to zmienić (obraz poniżej):
Ponownie zawartość prawego panelu się zmieni i ponownie spójrz na miejsce [A] (obraz poniżej), gdzie Progres: przyjął wartości 1/1 i do tego jest w kolorze zielonym. Żeby zapisać umiejętność powiązaną naszymi danymi wrażliwymi (obraz poniżej):
Pojawi się okno dialogowe (obraz poniżej), które w miejscu [A] ma listę istniejących roboczych wersji umiejętności. Teraz:
I od tej pory masz umiejętność powiązaną ze swoim profilem użytkownika, która w naszym artykule nazywa się „Konto DEMO santander-pobieranie-ostatnich-operacji”.
Fizycznie, umiejętność jest plikiem tekstowym z rozszerzeniem .botie, który możesz otworzyć w dowolnym notatniku, by zobaczyć, że zawiera ponad 4500 linii instrukcji dla Botie jak działać, ale nie ma w nim Twoich danych wrażliwych.
W celu uruchomienia umiejętności (obraz poniżej):
Umiejętność zacznie działać i przywoła na ekran kolejno 3 okna dialogowe przedstawione poniżej.
Okno 1. Zgoda na działanie
W pierwszym oknie dialogowym Botie prosi o zgodę na wykonanie działania i przydział 27 kredytów, co jest widoczne w polu edycyjnym [1]. To jest minimalny koszt wykonania tej umiejętności. Pamiętaj, że instalując Botie otrzymujesz pakiet startowy darmowych kredytów do wyczerpania, a jak tylko zarejestrujesz konto i powiążesz z nim swojego robota, pakiet ten będzie się odnawiał co miesiąc. W polu [1] możesz zmienić tę wartość i przydzielić więcej lub mniej. Jak przydzielisz mniej, to robot przerwie działanie, gdy skończy mu się przydział. Jeżeli masz więcej rachunków na tym koncie, to Botie pobierze wyciągi wszystkich kont i wtedy lepiej ustawić mu wyższy limit.
Możesz też zaznaczyć opcję: Nie pytaj ponownie [2] i przy następnym uruchomieniu już tego okna dialogowego nie będzie. Jak będziesz gotowy, kliknij guzik Zatwierdź [3], by przejść dalej.
Okno 2. Miejsce zapisu pobieranych plików pdf.
W drugim oknie dialogowym (obraz poniżej) Botie prosi o wskazanie lokalizacji do zapisu pobranych plików pdf. Kliknij ikonę folderu [1] by wywołać okno eksploratora plików i wskazać wybrany katalog, a na koniec Zatwierdź [3], pamiętając po drodze, o możliwości zaznaczenia opcji Nie pytaj ponownie [2].
Okno 3. Wybór zakresu dat
W trzecim i ostatnim oknie dialogowym (obraz poniżej) z listy [1] możesz wybrać pobieranie historii operacji za Poprzedni miesiąc, Poprzedni tydzień, lub Od ostatniego uruchomienia. Jeżeli uruchamiasz umiejętność w środę 9 lipca, to poprzednim miesiącem jest czerwiec, a poprzednim tygodniem – tydzień od poniedziałku 30 czerwca do piątku 4 lipca. Jeżeli z kolei następnym uruchomieniem będzie np. poniedziałek 14 lipca, to historia operacji bankowych od ostatniego uruchomienia (od 9 lipca) będzie obejmować okres od środy 9 lipca do piątku 11 lipca (3 dni robocze).
Zatwierdzenie ostatniego okna dialogowego powoduje, że Botie od razu realizuje swoje działanie, co widać w prawym dolnym aplikacji Botie, gdzie zmienia się informacja o tym, co robot aktualnie robi wraz z bieżącym licznikiem czasu:
Pobrane pliki pdf znajdą się w folderze ustawionym jako miejsce zapisu pobieranych dokumentów.
Harmonogram pozwala na cykliczne wywoływanie skonfigurowanej umiejętności. Dlatego ustawienie harmonogramu możliwe jest tylko z zakładki Gotowe.
Przenieś umiejętność do zakładki Gotowe (obraz poniżej):
A następnie (obraz poniżej):
W oknie dialogowym parametry harmonogramu zmieniają się w zależności od wcześniej wybranych opcji. Załóżmy, że chcemy pobierać historię regularnie co miesiąc, 3 dnia o 10:15, wówczas ustawienia harmonogramu, będą wyglądały jak na obrazie poniżej:
Co ważniejsze, można ustawić wiele wyzwalaczy dla jednej umiejętności, np. by była uruchamiana w poniedziałki i środy:
W tym celu należałoby odznaczyć wszystkie opcje "Nie pytaj ponownie" we wszystkich oknach dialogowych. Można to zrobić jednym kliknięciem ikony "Przywróć konfigurację startową" [3] (obraz poniżej), która jest w prawym panelu, dostępna zarówno z zakładki Gotowe jak i Robocze. Dodatkowo w miejscu [A] widać, że umiejętność jest w harmonogramie.
Zamiast pamiętać o logowaniu i pobieraniu historii operacji – od teraz będzie robił to za Ciebie robot Botie. Wygodnie, bezpiecznie i zgodnie z Twoim harmonogramem.
Po więcej inspirujących umiejętności robota odwiedź BotBooka.
Jeżeli masz pomysł na umiejętność robota, która Ci się przyda, napisz do nas.